Altruismus
Nejprve je třeba si uvědomit, že to nemusí být tak snadné. Máme jedince A, kteří jsou altruističtí, ostatní B, kteří jsou sobečtí a C, o kterých to nemůžeme říci.. Pokud A pomáhá B, předají se sobecké geny. Pokud však máme A, který pomáhá B nebo C, co se stane? C může být takový jedinec, který pomoc oplácí, ale pouze tehdy, kdy je mu pomoženo. Může tuto pomoc buď oplatit stejnému jedinci nebo v případě jeho smrti jeho příbuzným. Oproti tomu sobeckému jedinci B jedinec C nepomůže nikdy.
Co z takového zkoumání vyplývá? Nejvíce šancí na přežití má jedinec, který se chová někdy altruisticky a někdy sobecky. Proto jsou nejméně úspěšní i jedinci, jejichž chování je vždy altruistické nebo vždy sobecké.
Teorii her u zvířat zavedl John Maynard Smith.
Komentáře
Přehled komentářů
No v podstatě jde o to, že kdyby se zvířata (nebo lidi) chovali vždy sobecky, tak by ten druh hned vyhynul. A zvlášť důležité to je v případě zvířat, která žijí společensky. Prostě se vyplatí pomáhat si, viz např. symbióza. Proto vydrží i určité altruistické vlastnosti a tendence. V zásadě není nikdo čistě altruistický / sobecký, prostě vždy záleží na situaci. Dobrá je v tomhle právě ta teorie her u zvířat. Zklus se podívat sem: http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=6491
Ale klidně ti to můžu osobně ještě vysvětlit ;-)
...
PoKy, 12. 12. 2008 11:18